Nikozja

Nikozja to stolica i zarazem największe miasto na wyspie, miasto przez które przechodzi tzw. linia demarkacyjna wyznaczająca granicę między turecką a grecką stroną, co sprawia, że Nikozja jest ostatnią stolicą na świecie podzieloną między dwa różne państwa. Choć bardziej poprawne byłoby stwierdzenie, że podzielona jest pomiędzy państwo – Cypr Południowy i Turecką Republikę Cypru Północnego, nieuznawaną na arenie międzynarodowej.

Wokół starej części miasta rozciąga się mur obronny zbudowany przez Wenecjan w XV wieku. Mury posiadają 11 bastionów oraz bramy wjazdowe noszące nazwy miast, w kierunku których prowadzą. Jest tam więc brama Famagusta, Pafos i Kyrenia.

Nikozja Południowa

Ledras to jedna z głównych ulic starej części Nikozji. Prawie cała przeznaczona jest wyłącznie dla ruchu pieszego. Wzdłuż znajdują się lokalne kafejki i restauracje, ale też powiew zachodniego kapitalizmu – McDonald’s i Starbucks, drogie sklepy i światowe marki. Na jej końcu znajduje się jeden z posterunków granicznych czyli piesze przejście do Nikozji północnej.

WordPress Photo Gallery Plugin

Nikozja Północna

W Nikozji północnej zwiedzamy m.in.:

– Zabytkową katedrę Mądrości Bożej (Ayia Sofia) czyli meczet Selimiye. To najstarszy budynek sakralny na Cyprze, wznoszony przez Francuzów przez 150 lat. Budowa rozpoczęła się w 1209 roku, a świątynia powstała na ruinach XII wiecznego bizantyjskiego kościoła Hagia Sophia. To w tej katedrze koronowano królów Cypru i stąd władcy udawali się do Famagusty, by przyjąć także tytuł króla Jerozolimy. Dziś katedra nosi nazwę Selimiye (na cześć sułtana Selima II, zdobywcy Cypru), a nad jej kopułą królują minarety.

– Buyuk Han. Pod nazwą Buyuk Han kryje kryje się dawny karawanseraj, czyli zajazd z czasów tureckich. Stanowił bazę dla przybywających na Cypr kupców. Obecnie, dzięki odrestaurowaniu, zachwyca wspaniałą architekturą. Na jego terenie działają sklepy z pamiątkami oraz restauracje.

– Başsavcılık Binası – siedzibę Sądu Najwyższego, mieszczącej się w dawnych budynkach administracji brytyjskiej. Wybudowane zostały w 1904 r, po wyburzeniu stojącego tu wcześniej, średniowiecznego pałacu francuskich władców Cypru.

– Plac Sarayönü, oficjalnie nazwanego placem Ataturka. To centralne miejsce północnej części miasta, z mieszczącymi się dookoła budynkami rządowymi, główną pocztą i siedzibami banków. Pośrodku placu stoi „kolumna wenecka”, przywieziona tu w 1550 r. z ruin antycznej Salaminy, w początkach Bizancjum głównego miasta i portu wyspy.

– Trochę schowany między budynkami meczet Iplik Pazari, nazwany od bazaru bawełnianego, który kiedyś znajdował się w tym miejscu. Meczet wybudowany został w XVIII w., ale minaret jest znacznie od niego starszy, jest prawdopodobnie pozostałością po stojącym tu wcześniej meczecie.

– Wielki Hamam, czyli przerobiony przez Turków na łaźnię kościół św.Jerzego, wybudowany w początkach XIV w. Jako łaźnia służy od pierwszego roku po najeździe Turków (1571 r.).

– Karawanseraj Kumarcilar, wybudowany prawdopodobnie w XVII w.

– Bedesten – niegdyś kryty bazar, którego architektura zawiera elementy bizantyjskie (VI w.) i gotyckie (XIV w.). Pierwotnie wybudowany był jako kościół św.Mikołaja (VI w.). Turkowie zamienili go w kryty bazar po zdobyciu miasta. Dziś służy jako miejsce wydarzeń kulturalnych. Najbardziej znanym elementem architektury jest główne wejście, bogato zdobiona fasada z wieloma łukami.

– Meczet Haydar Paszy, czyli stary, drugi co do ważności kościół w Nikozji – św.Katarzyny. Wg legendy, w miejscu tym pochowano św.Katarzynę, męczenniczkę za wiarę z IV w. Kościół został przerobiony na meczet po wejściu Turków do miasta. Obecnie nie służy do celów sakralnych.

WordPress Photo Gallery Plugin